🇵🇱 IREAST SP. Z O.O. EN
PetrochemiaWoda i ściekiMateriały
IREAST SP. Z O.O. to laboratorium akredytowane przez PCA pod numerem AB 1275 (Małaszewicze, Polska). Zakres akredytacji obejmuje 124 metody badawcze w obszarach: Petrochemia, Woda i ścieki, Materiały. Badane obiekty to m.in.: Paliwa gazowe - skroplone gazy węglowodorowe, LPG, Paliwa gazowe: - skroplone gazy węglowodorowe, LPG, Ziarna pszenicy, Paliwa stałe: - węgiel kamienny. Najczęściej stosowane techniki: Metoda wagowa, Metoda wizualna, Metoda chromatografii gazowej z detekcją płomieniowo-jonizacyjną (G….
W skrócie
- Numer akredytacji: PCA AB 1275
- Liczba metod w zakresie: 124
- Rodzajów badanych obiektów: 25
- Stosowanych technik: 28
- Miasto: Małaszewicze, Polska
- Numer akredytacji
- AB 1275
- Jednostka akredytująca
- PCA
- Adres
- LABORATORIUM BADAWCZE, ul. Celna 1, 21-540 Małaszewicze
- Miasto
- Małaszewicze, Polska
Co bada to laboratorium (25)
- Paliwa gazowe - skroplone gazy węglowodorowe, LPG — 20 metod
- Paliwa gazowe: - skroplone gazy węglowodorowe, LPG — 20 metod
- Ziarna pszenicy — 13 metod
- Paliwa stałe: - węgiel kamienny — 11 metod
- Paliwa ciekłe: - olej napędowy, Biopaliwa ciekłe: - olej napędowy z FAME - parafinowy olej napędowy (HVO) — 9 metod
- Biopaliwa stałe: - biomasa — 8 metod
- Produkty rolne: nasiona oleiste (ziarna rzepaku) — 6 metod
- Paliwa ciekłe: - benzyna silnikowa — 5 metod
- Inne przetwory naftowe: - parafina, gacz parafinowy, petrolatum — 4 metody
- Paliwa ciekłe: - olej opałowy lekki — 3 metody
- Paliwa ciekłe: Biopaliwa ciekłe: - FAME — 3 metody
- Ziarna pszenicy, Ziarna kukurydzy — 3 metody
- Inne przetwory naftowe: - produkty naftowe o końcowej temperaturze destylacji przekraczającej 315 ºC — 2 metody
- Oleje roślinne — 2 metody
- Paliwa ciekłe: - olej napędowy, Biopaliwa ciekłe: - olej napędowy z FAME — 2 metody
- i 10 więcej
Stosowane techniki badawcze (28)
- Metoda wagowa — 22 metody
- Metoda wizualna — 14 metod
- Metoda chromatografii gazowej z detekcją płomieniowo-jonizacyjną (GC-FID) — 11 metod
- Metoda fluorescencji w nadfiolecie — 6 metod
- Metoda oscylacyjna — 6 metod
- Metoda wysokotemperaturowego spalania z detekcją IR — 5 metod
- Metoda miareczkowania kulometrycznego — 3 metody
- Metoda zamkniętego tygla Pensky’ego-Martensa — 3 metody
- Metoda destylacyjna — 2 metody
- Metoda kalorymetryczna — 2 metody
- Metoda kapilarna — 2 metody
- Metoda makroskopowa — 2 metody
- Metoda organoleptyczna — 2 metody
- Metoda prostego testu opisowego — 2 metody
- Metoda wagowa (rozdział za pomocą chromatografii żelowej) — 2 metody
- i 13 więcej
Pracownie (2)
- Laboratorium Badawcze w Małaszewiczach Małych — 104 metody
- Laboratorium Badawcze — 20 metod
Lokalizacje laboratorium
- IREAST SP. Z O.O. (siedziba główna) — ul. Celna 1, 21-540 Małaszewicze
- LABORATORIUM BADAWCZE — ul. Celna 1, Małaszewicze Małe
- Laboratorium Badawcze w Małaszewiczach Małych — ul. Celna 1, Małaszewicze Małe, 21-540 Małaszewicze
- Laboratorium Badawcze — ul. Kochanowskiego 23, 73-110 Stargard
Informacje o certyfikacie
- Data wydania
- 25.09.2026
- Wydanie nr
- 25
Zakres akredytacji — metody badawcze (124)
| Lp. | Przedmiot badań | Metodyka / Parametry | Technika | Dokument odniesienia | |
|---|---|---|---|---|---|
| Laboratorium Badawcze w Małaszewiczach Małych | |||||
| 1 | Inne przetwory naftowe: - parafina, gacz parafinowy, petrolatum | Lepkość kinematyczna w 100 ºC Zakres (3,000 – 20,00) mm 2/s |
Metoda kapilarna | PN-EN ISO 3104:2024-01 Procedura A | |
| 2 | Inne przetwory naftowe: - parafina, gacz parafinowy, petrolatum | Zawartość oleju Zakres (0,4 – 30,0) % (m/m) |
Metoda wagowa | ISO 2908:1974 | |
| 3 | Inne przetwory naftowe: - parafina, gacz parafinowy, petrolatum | Barwa Zakres (0,5 – 8,0) |
Metoda wizualna | ASTM D 1500-24 | |
| 4 | Inne przetwory naftowe: - parafina, gacz parafinowy, petrolatum | Temperatura krzepnięcia Zakres (30,0 – 70,0) ºC |
Metoda wizualna | PN-ISO 2207:2011 | |
| 5 | Inne przetwory naftowe: - ciekła parafina | Gęstość w 15 °C Zakres (770,0 – 790,0) kg/m3 |
Metoda oscylacyjna | PN-EN ISO 12185:2024-08 | |
| 6 | Paliwa ciekłe: - olej opałowy lekki, olej opałowy ciężki, olej popirolityczny, olej napędowy, Biopaliwa ciekłe: - olej napędowy z FAME - parafinowy olej napędowy (HVO), Materiały smarne: - oleje bazowe, oleje silnikowe, przemysłowe oleje smarowe, oleje przepracowane | Skład frakcyjny pod ciśnieniem atmosferycznym Zakres (100,0 – 370,0) ºC |
Metoda destylacyjna | PN-EN ISO 3405:2019-05 | |
| 7 | Inne przetwory naftowe: - produkty naftowe o końcowej temperaturze destylacji przekraczającej 315 ºC | Składniki aromatyczne Zakres (70,0 – 99,0) % m/m |
Metoda wagowa (rozdział za pomocą chromatografii żelowej) | PWL-01 Wydanie IV z dnia 20.02.2019 r. | |
| 8 | Inne przetwory naftowe: - produkty naftowe o końcowej temperaturze destylacji przekraczającej 315 ºC | Składniki niearomatyczne Zakres (1,0 – 30,0) % m/m |
Metoda wagowa (rozdział za pomocą chromatografii żelowej) | PWL-01 Wydanie IV z dnia 20.02.2019 r. | |
| 9 | Paliwa ciekłe: - olej popirolityczny | Gęstość w 15 ºC Zakres (800,0 – 1100,0) kg/m3 |
Metoda oscylacyjna | PN-EN ISO 12185:2024-08 | |
| 10 | Paliwa ciekłe: - olej popirolityczny | Temperatura zapłonu Zakres (45,0 – 105,0) ºC |
Metoda zamkniętego tygla Pensky’ego-Martensa | PN-EN ISO 2719:2026-06 Procedura A | |
| 11 | Paliwa ciekłe: - olej napędowy, Biopaliwa ciekłe: - olej napędowy z FAME - parafinowy olej napędowy (HVO) | Gęstość w 15 ºC Zakres (780,0 – 850,0) kg/m3 |
Metoda oscylacyjna | PN-EN ISO 12185:2024-08 | |
| 12 | Paliwa ciekłe: - olej napędowy, Biopaliwa ciekłe: - olej napędowy z FAME - parafinowy olej napędowy (HVO) | Zawartość siarki Zakres (3,0 – 15,0) mg/kg |
Metoda fluorescencji w nadfiolecie | PN-EN ISO 20846:2020-03 | |
| 13 | Paliwa ciekłe: - olej napędowy, Biopaliwa ciekłe: - olej napędowy z FAME - parafinowy olej napędowy (HVO) | Lepkość kinematyczna w 40 ºC Zakres (1,900 – 6,700) mm 2/s |
Metoda kapilarna | PN-EN ISO 3104:2024-01 Procedura A | |
| 14 | Paliwa ciekłe: - olej napędowy, Biopaliwa ciekłe: - olej napędowy z FAME - parafinowy olej napędowy (HVO) | Korodujące działanie na miedź klasa korozji (1 – 4) |
Metoda wizualna | PN-EN ISO 2160:2004 | |
| 15 | Paliwa ciekłe: - olej napędowy, Biopaliwa ciekłe: - olej napędowy z FAME - parafinowy olej napędowy (HVO) | Temperatura zapłonu Zakres (45,0 – 105,0) ºC |
Metoda zamkniętego tygla Pensky’ego-Martensa | PN-EN ISO 2719:2026-06 Procedura A | |
| 16 | Paliwa ciekłe: - olej napędowy, Biopaliwa ciekłe: - olej napędowy z FAME - parafinowy olej napędowy (HVO) | Zawartość wody Zakres (25 – 200) mg/kg Zakres (0,0025 – 0,0200) % (m/m) |
Metoda miareczkowania kulometrycznego | PN-EN ISO 12937:2005 | |
| 17 | Paliwa ciekłe: - olej napędowy, Biopaliwa ciekłe: - olej napędowy z FAME - parafinowy olej napędowy (HVO) | Temperatura zablokowania zimnego filtru Zakres (od -35 do -5) ºC |
Metoda optyczna | PN-EN 116:2015-09 | |
| 18 | Paliwa ciekłe: - olej napędowy, Biopaliwa ciekłe: - olej napędowy z FAME - parafinowy olej napędowy (HVO) | Temperatura mętnienia Zakres (od -35 do -3) ºC |
Metoda wizualna | PN-ISO 3015:2019-06 | |
| 19 | Paliwa ciekłe: - olej napędowy, Biopaliwa ciekłe: - olej napędowy z FAME - parafinowy olej napędowy (HVO) | Zawartość zanieczyszczeń Zakres (12,0 – 30,0) mg/kg |
Metoda wagowa | PN-EN 12662-1:2024-11 | |
| 20 | Paliwa ciekłe: - olej napędowy, Biopaliwa ciekłe: - olej napędowy z FAME | Indeks cetanowy (z obliczeń) | PN-EN ISO 4264:2018 | ||
| 21 | Paliwa ciekłe: - olej napędowy, Biopaliwa ciekłe: - olej napędowy z FAME | Zawartość estrów metylowych kwasów tłuszczowych (FAME) Zakres (0,05 – 15,0) % (v/v) |
Metoda spektrometrii w zakresie podczerwieni IR | PN-EN 14078:2026-05 | |
| 22 | Paliwa ciekłe: Biopaliwa ciekłe: - FAME | Zawartość wody Zakres (0,0030 – 0,0200) % (m/m) |
Metoda miareczkowania kulometrycznego | PN-EN ISO 12937:2005 | |
| 23 | Paliwa ciekłe: Biopaliwa ciekłe: - FAME | Gęstość w 15 ºC Zakres (860,0 – 900,0) kg/m3 |
Metoda oscylacyjna | PN-EN ISO 12185:2024-08 | |
| 24 | Paliwa ciekłe: Biopaliwa ciekłe: - FAME | Zawartość estrów i estru metylowego kwasu linolenowego suma estrów (90,0 – 100,0) %(m/m) ester metylowy kwasu linolenowego (3,0 – 10,0) %(m/m) |
Metoda chromatografii gazowej z detekcją płomieniowo-jonizacyjną (GC-FID) | PN-EN 14103:2020-06 | |
| 25 | Paliwa ciekłe: - olej opałowy lekki, olej opałowy ciężki, Materiały smarne: - oleje bazowe, przemysłowe oleje smarowe | Gęstość w 15 ºC Zakres (800,0 – 1100,0) kg/m3 |
Metoda oscylacyjna | PN-EN ISO 12185:2024-08 | |
| 26 | Paliwa ciekłe: - olej opałowy lekki | Temperatura zapłonu Zakres (45,0 – 105,0) ºC |
Metoda zamkniętego tygla Pensky’ego-Martensa | PN-EN ISO 2719:2026-06 Procedura A | |
| 27 | Paliwa ciekłe: - olej opałowy lekki | Zawartość siarki Zakres (3,0 – 15,0) mg/kg |
Metoda fluorescencji w nadfiolecie | PN-EN ISO 20846:2020-03 | |
| 28 | Paliwa ciekłe: - olej opałowy lekki | Zawartość wody Zakres (30 – 200) mg/kg Zakres (0,0030 – 0,0200) % (m/m) |
Metoda miareczkowania kulometrycznego | PN-EN ISO 12937:2005 | |
| 29 | Paliwa ciekłe: - olej napędowy, olej opałowy lekki, Biopaliwa ciekłe: - olej napędowy z FAME | Wydzielanie i charakterystyka estrów metylowych kwasów tłuszczowych (FAME) Zakres (0,1 – 90,0) % m/m |
Metoda chromatografii cieczowej (LC)/chromatografii gazowej z detekcją płomieniowo-jonizacyjną (GC-FID) | PN-EN 14331:2026-01 | PN-EN 14103:2020-06 | |
| 30 | Paliwa ciekłe: - olej napędowy, Biopaliwa ciekłe: - olej napędowy z FAME, - FAME, - parafinowy olej napędowy (HVO) | Stabilność oksydacyjna metodą szybkiego utleniania w małej skali (RSSOT) Zakres (15,00 – 150,00) min. |
Metoda ciśnieniowa | PN-EN 16091:2023-01 | |
| 31 | Paliwa ciekłe: - benzyna silnikowa | Skład frakcyjny pod ciśnieniem atmosferycznym Zakres (20,0 – 210,0) ºC |
Metoda destylacyjna | PN-EN ISO 3405:2019-05 | |
| 32 | Paliwa ciekłe: - benzyna silnikowa | Prężność par nasyconych powietrzem Zakres (30,0 – 105,0) kPa |
Metoda mini Reid | PN-EN 13016-1:2024-11 | |
| 33 | Paliwa ciekłe: - benzyna silnikowa | Indeks lotności VLI (z obliczeń) | PN-EN 228:2026-01 + Ap1:2026-02 Tablica NA1 i NA2 | ||
| 34 | Paliwa ciekłe: - benzyna silnikowa | Gęstość w 15 ºC Zakres (720,0 – 775,0) kg/m3 |
Metoda oscylacyjna | PN-EN ISO 12185:2024-08 | |
| 35 | Paliwa ciekłe: - benzyna silnikowa | Zawartość siarki Zakres (3,0 – 10,0) mg/kg |
Metoda fluorescencji w nadfiolecie | PN-EN ISO 20846:2020-03 | |
| 36 | Paliwa gazowe: - skroplone gazy węglowodorowe, LPG | Obecność siarkowodoru | Metoda wizualna | PN-EN ISO 8819:2000 | |
| 37 | Paliwa gazowe: - skroplone gazy węglowodorowe, LPG | Obecność wody | Metoda wizualna | PN-EN 15469:2009 | PN-C-96008:1998 p. 4.4.5 | |
| 38 | Paliwa gazowe: - skroplone gazy węglowodorowe, LPG | Zawartość siarki Zakres (1,0 – 50) mg/kg |
Metoda fluorescencji w nadfiolecie | ASTM D 6667-21 | |
| 39 | Paliwa gazowe: - skroplone gazy węglowodorowe, LPG | Korodujące działanie na miedź klasa korozji (1 – 4) |
Metoda wizualna | PN-EN ISO 6251:2001 | |
| 40 | Paliwa gazowe: - skroplone gazy węglowodorowe, LPG | Zawartość oleju mineralnego Zakres (0,0002 – 0,0100) % (m/m) |
Metoda wagowa | PN-C-96008:1998 p. 4.4.4 | |
| 41 | Paliwa gazowe: - skroplone gazy węglowodorowe, LPG | Skład węglowodorowy Zakres (0,1 – 100,0) %(m/m) |
Metoda chromatografii gazowej z detekcją płomieniowo-jonizacyjną (GC-FID) | PN-EN 27941:2015-12 | DIN 51619:2004-02 | |
| 42 | Paliwa gazowe: - skroplone gazy węglowodorowe, LPG | Całkowita zawartość dienów Zakres (0,01 – 1,00) % (m/m) |
Metoda chromatografii gazowej z detekcją płomieniowo-jonizacyjną (GC-FID) | DIN 51619:2004-02 | PN-EN 27941:2015-12 | |
| 43 | Paliwa gazowe: - skroplone gazy węglowodorowe, LPG | Zawartość 1,3 butadienu Zakres (0,01 – 1,00) % (m/m) |
Metoda chromatografii gazowej z detekcją płomieniowo-jonizacyjną (GC-FID) | DIN 51619:2004-02 | |
| 44 | Paliwa gazowe: - skroplone gazy węglowodorowe, LPG | Zapach | Metoda organoleptyczna | PN-EN 589:2024-08 zał. A | PN-C-96008:1998 p.4.4.7 | |
| 45 | Paliwa gazowe: - skroplone gazy węglowodorowe, LPG | Liczba oktanowa motorowa MON (z obliczeń) | PN-EN 589:2024-08 zał. B | ||
| 46 | Paliwa gazowe: - skroplone gazy węglowodorowe, LPG | Gęstość w temperaturze 15 ºC (z obliczeń) | PN-EN ISO 8973:2000+A1:2020-10 | ||
| 47 | Paliwa gazowe: - skroplone gazy węglowodorowe, LPG | Gęstość w temperaturze 15,6 ºC (z obliczeń) | PN-C-96008:1998 p. 4.4.9 | ||
| 48 | Paliwa gazowe: - skroplone gazy węglowodorowe, LPG | Prężność par w temperaturze -15 ºC (z obliczeń) | PN-C-96008:1998 p. 4.4.10 | ||
| 49 | Paliwa gazowe: - skroplone gazy węglowodorowe, LPG | Prężność par względna oszacowana w temperaturze 20 ºC (z obliczeń) | PN-EN ISO 8973:2000+A1:2020-10 | PN-EN 589:2024-08 zał. C | ||
| 50 | Paliwa gazowe: - skroplone gazy węglowodorowe, LPG | Prężność par absolutna w temperaturach 40 ºC, 70 ºC (z obliczeń) | PN-C-96008:1998 p. 4.4.10 | ||
| 51 | Paliwa gazowe: - skroplone gazy węglowodorowe, LPG | Prężność par oszacowana w temperaturach: -10 ºC, -5 ºC, 0 ºC, 10 ºC, 37,8 ºC, 40 ºC, 50 ºC, 70 ºC (z obliczeń) | PN-EN ISO 8973:2000+A1:2020-10 | PN-EN 589:2024-08 zał. C | ||
| 52 | Paliwa gazowe: - skroplone gazy węglowodorowe, LPG | Wartość opałowa (z obliczeń) | PN-C-96008:1998 p. 4.4.8 | ||
| 53 | Paliwa gazowe: - skroplone gazy węglowodorowe, LPG | Temperatura, w której oszacowana względna prężność par jest nie mniejsza niż 150 kPa (z obliczeń) | PN-EN ISO 8973:2000+A1:2020-10 | PN-EN 589+A1:2022-07 zał. C | ||
| 54 | Paliwa gazowe: - skroplone gazy węglowodorowe, LPG | Temperatura, w której oszacowana względna prężność par jest nie mniejsza niż 200 kPa (z obliczeń) | PN-EN ISO 8973:2000+A1:2020-10 | PN-EN 589:2024-08 zał. C | ||
| 55 | Paliwa gazowe: - skroplone gazy węglowodorowe, LPG | Zawartość rozpuszczalnej pozostałości Zakres (20 – 100) mg/kg |
Metoda chromatografii gazowej z detekcją płomieniowo-jonizacyjną (GC-FID) | PN-EN 15470:2017-08 | |
| 56 | Paliwa gazowe: - propylen | Skład węglowodorowy Zakres (0,0001 – 100,0000) % (m/m) |
Metoda chromatografii gazowej z detekcją płomieniowo-jonizacyjną (GC-FID) | PN-EN 27941:2015-12 | |
| 57 | Paliwa gazowe: - propylen | Zawartość siarki Zakres (1,0 – 10) mg/kg |
Metoda fluorescencji w nadfiolecie | ASTM D 6667-21 | |
| 58 | Paliwa stałe: - węgiel kamienny | Zawartość wilgoci przemijającej Zakres (2,0 – 25,0) % |
Metoda wagowa | PN-80/G-04511 | PN-G-04611:2020 | |
| 59 | Paliwa stałe: - węgiel kamienny | Zawartość wilgoci w próbce analitycznej Zakres (2,0 – 15,0) % |
Metoda wagowa | PN-80/G-04511 | PN-G-04611:2020 | |
| 60 | Paliwa stałe: - węgiel kamienny | Zawartość wilgoci całkowitej Zakres (5,0 – 25,0) % |
Metoda wagowa | PN-80/G-04511 | PN-G-04611:2020 | |
| 61 | Paliwa stałe: - węgiel kamienny | Zawartość siarki całkowitej Zakres (0,20 – 1,70) % |
Metoda wysokotemperaturowego spalania z detekcją IR | PN-G-04584:2001 | |
| 62 | Paliwa stałe: - węgiel kamienny | Zawartość części lotnych Zakres (1,00 – 45,00) % |
Metoda wagowa | PN-G-04516:1998 | |
| 63 | Paliwa stałe: - węgiel kamienny | Ciepło spalania Zakres (20 000 – 35 000) kJ/kg |
Metoda kalorymetryczna | PN-81/G-04513 | |
| 64 | Paliwa stałe: - węgiel kamienny | Wartość opałowa | Metoda z obliczeń | PN-81/G-04513 | |
| 65 | Paliwa stałe: - węgiel kamienny | Zawartość popiołu Zakres (1,50 – 40,00) % |
Metoda wagowa | PN-80/G-04512+Az1:2002 | |
| 66 | Paliwa stałe: - węgiel kamienny | Zdolność spiekania Zakres (0 – 20) |
Metod Rogi | PN-81/G-04518 | PN-G-04508:2020 | |
| 67 | Paliwa stałe: - węgiel kamienny | Zawartość węgla całkowitego Zakres (75,0 – 87,0) % |
Metoda wysokotemperaturowego spalania z detekcją IR | PN-G-04571:1998 | |
| 68 | Paliwa stałe: - węgiel kamienny | Zawartość wodoru Zakres (2,00 – 6,00) % |
Metoda wysokotemperaturowego spalania z detekcją IR | PN-G-04571:1998 | |
| 69 | Biopaliwa stałe: - biomasa | Zawartość wilgoci analitycznej Zakres (3,0 – 16,0) % |
Metoda wagowa | PN-EN 18134-3:2023 | |
| 70 | Biopaliwa stałe: - biomasa | Zawartość wilgoci całkowitej Zakres (4,0 – 20,0) % |
Metoda wagowa | PN-EN 18134-2:2024-10 | |
| 71 | Biopaliwa stałe: - biomasa | Zawartość popiołu Zakres (0,50 – 10,00) % |
Metoda wagowa | PN-EN 18122:2023-05 | |
| 72 | Biopaliwa stałe: - biomasa | Zawartość siarki całkowitej Zakres (0,02 – 0,50) % |
Metoda wysokotemperaturowego spalania z detekcją IR | PN-EN ISO 16994:2016-10 | |
| 73 | Biopaliwa stałe: - biomasa | Ciepło spalania Zakres (10 000 – 22 0000) kJ/kg |
Metoda kalorymetryczna | PN-EN ISO 18125:2017-07 | |
| 74 | Biopaliwa stałe: - biomasa | Wartość opałowa (z obliczeń) | PN-EN ISO 18125:2017-07 | ||
| 75 | Biopaliwa stałe: - biomasa | Zawartość części lotnych w temperaturze 900 0C Zakres (60,00 – 80,00) % |
Metoda wagowa | PN-EN ISO 18123:2023-10 | |
| 76 | Biopaliwa stałe: - biomasa | Zawartość wodoru Zakres (3,50 – 6,50) % |
Metoda wysokotemperaturowego spalania z detekcją IR | PN-EN ISO 16948:2015-07 | |
| 77 | Ziarna pszenicy | Zawartość wody (wilgotność) Zakres (7,00 – 20,00) % |
Metoda wagowa | PN-EN ISO 712-1:2025-03 | |
| 78 | Ziarna pszenicy | Sucha masa (z obliczeń) | PN-EN ISO 712-1:2025-03 | ||
| 79 | Ziarna pszenicy | Zawartość azotu Zakres (1,2 – 2,6) % |
Metoda miareczkowa (Kjeldahla) | PN-EN ISO 20483:2014-02 | |
| 80 | Ziarna pszenicy | Zawartość białka (z obliczeń) | PN-EN ISO 20483:2014-02 | ||
| 81 | Ziarna pszenicy | Gęstość w stanie zsypnym Zakres (67,5 - 84,5) kg/hl |
Metoda objętościowo-wagowa | PN-EN ISO 7971-3:2019-03 | |
| 82 | Ziarna pszenicy | Liczba opadania Zakres (200 – 450) s |
Metoda wiskozymetryczna (Hagberga-Pertena) | PN-EN ISO 3093:2010 | |
| 83 | Ziarna pszenicy | Zawartość glutenu mokrego Zakres (20 – 35) % |
Metoda wymywania ręcznego, wagowa | PN-77/A-74041 p. 2.5.2 | |
| 84 | Ziarna pszenicy | Zawartość zanieczyszczeń: sporysz ziarna połamane ziarna poślednie ziarna niezdrowe ziarna uszkodzone przez szkodniki ziarna innych zbóż materiał obcy organiczny materiał obcy nieorganiczny nasiona szkodliwe i/lub toksyczne, ziarna porażone śniecią i sporysz Zakres (0,001 – 15,0) % |
Metoda wagowa | PN-R-74015:1994 | |
| 85 | Ziarna pszenicy | Badanie zapachu ziarna | Metoda prostego testu opisowego | PN-R-74013:2012 | |
| 86 | Ziarna pszenicy | Wilgotność ziarna | Metoda ściskania w dłoni | PN-R-74013:2012 | |
| 87 | Ziarna pszenicy | Czystość ziarna | Metoda wizualna | PN-R-74013:2012 | |
| 88 | Ziarna pszenicy | Obecności szkodników i zanieczyszczeń | Metoda wizualna | PN-R-74013:2012 | |
| 89 | Ziarna pszenicy | Barwa ziarna | Metoda wizualna | PN-R-74013:2012 | |
| 90 | Ziarna kukurydzy | Wilgotność Zakres (7,0 – 35,0) % |
Metoda wagowa | PN-EN ISO 6540:2021-08 | |
| 91 | Ziarna pszenicy, Ziarna kukurydzy | Obecność szkodników Zakres (1 – 3) stopień porażenia |
Metoda makroskopowa | PN-69/R-74016 | |
| 92 | Ziarna pszenicy, Ziarna kukurydzy | Zawartość zanieczyszczeń użytecznych Zakres (0,5 – 10,0) % |
Metoda wagowa | PN-69/R-74016 | |
| 93 | Ziarna pszenicy, Ziarna kukurydzy | Zawartość zanieczyszczeń nieużytecznych Zakres (0,5 – 2,5) % |
Metoda wagowa | PN-69/R-74016 | |
| 94 | Produkty rolne: nasiona oleiste (ziarna rzepaku) | Wilgotność i zawartość substancji lotnych Zakres (5,0 – 15,0) % |
Metoda wagowa | PN-EN ISO 665:2020-09 | |
| 95 | Produkty rolne: nasiona oleiste (ziarna rzepaku) | Zawartość zanieczyszczeń oleistych i nieoleistych Zakres (0,5 – 5,0) % |
Metoda wagowa | PN-EN ISO 658:2004 | |
| 96 | Produkty rolne: nasiona oleiste (ziarna rzepaku) | Zawartość zanieczyszczeń użytecznych i nieużytecznych Zakres (0,1 – 5,0) % (m/m) |
Metoda wagowa | PN-R-66160:1991 | |
| 97 | Produkty rolne: nasiona oleiste (ziarna rzepaku) | Obecność szkodników Zakres od 1 szt/kg |
Metoda makroskopowa | PN-R-66160:1991 | |
| 98 | Produkty rolne: nasiona oleiste (ziarna rzepaku) | Barwa ziarna | Metoda wizualna | PN-R-66149:1997 | |
| 99 | Produkty rolne: nasiona oleiste (ziarna rzepaku) | Badanie zapachu ziarna | Metoda prostego testu opisowego | PN-R-66149:1997 | |
| 100 | Produkty rolne: nasiona oleiste | Zawartość oleju Zakres (40 – 50) % |
Metoda wagowa | PN-EN ISO 659:2010 | |
| 101 | Oleje roślinne | Liczba kwasowa Zakres (0,20 – 4,0) % v/v |
Metoda miareczkowa | PN-EN ISO 660:2021-03 | |
| 102 | Oleje roślinne | Zawartość WKT | Metoda z obliczeń | PN-EN ISO 660:2021-03 | |
| 103 | Produkty rolne: - nasiona oleiste - oleje roślinne | Udział procentowy kwasów tłuszczowych: Kwas laurynowy (C12:0) Kwas mirystynowy (C14:0) Kwas palmitynowy (C16:0) Kwas palmitooleinowy (C16:1) Kwas heksadekadienowy (C16:2) Kwas margarynowy (C17:0) Kwas heptadekanowy (C17:1) Kwas stearynowy (C18:0) Kwas oleinowy (C18:1) Kwas linolowy (C18:2) Kwas linolenowy (C18:3) Kwas arachidowy (C20:0) Kwas gadoleinowy (C20:1) Kwas behenowy (C22:0) Kwas lignocerynowy (C24:0) Kwas tetrakozanowy (C24:1) Zakres (0,1 – 90,0) % (m/m) Kwas erukowy (C22:1) (0,10 – 35,0) % (m/m) |
Metoda chromatografii gazowej z detekcją płomieniowo-jonizacyjną (GC-FID) | PWL-23 wydanie 1 z 17.09.2024 r. | |
| 104 | Produkty rolne: - nasiona oleiste - oleje roślinne | Suma kwasów tłuszczowych (z obliczeń) | PWL-23 wydanie 1 z 17.09.2024 r. | ||
| Laboratorium Badawcze | |||||
| 105 | Paliwa gazowe - skroplone gazy węglowodorowe, LPG | Obecność wody | Metoda wizualna | PN-EN 15469:2009 | PN-C-96008:1998 p. 4.4.5 | |
| 106 | Paliwa gazowe - skroplone gazy węglowodorowe, LPG | Obecność siarkowodoru | Metoda wizualna | PN-EN ISO 8819:2000 | |
| 107 | Paliwa gazowe - skroplone gazy węglowodorowe, LPG | Zapach | Metoda organoleptyczna | PN-EN 589:2024-08 zał. A | PN-C-96008:1998 p.4.4.7 | |
| 108 | Paliwa gazowe - skroplone gazy węglowodorowe, LPG | Zawartość siarki Zakres (1,0 – 50) mg/kg |
Metoda fluorescencji w nadfiolecie | ASTM D 6667-21 | |
| 109 | Paliwa gazowe - skroplone gazy węglowodorowe, LPG | Korodujące działanie na miedź klasa korozji (1 – 4) |
Metoda wizualna | PN-EN ISO 6251:2001 | |
| 110 | Paliwa gazowe - skroplone gazy węglowodorowe, LPG | Zawartość oleju mineralnego Zakres (0,0002 - 0,0100) % (m/m) |
Metoda wagowa | PN-C-96008:1998 p. 4.4.4 | |
| 111 | Paliwa gazowe - skroplone gazy węglowodorowe, LPG | Skład węglowodorowy Zakres (0,1 – 100,0) % (m/m) |
Metoda chromatografii gazowej z detekcją płomieniowo-jonizacyjną (GC-FID) | PN-EN 27941:2015-12 | DIN 51619:2004-02 | |
| 112 | Paliwa gazowe - skroplone gazy węglowodorowe, LPG | Całkowita zawartość dienów Zakres (0,01 – 1,00) % (m/m) |
Metoda chromatografii gazowej z detekcją płomieniowo-jonizacyjną (GC-FID) | DIN 51619:2004-02 | PN-EN 27941:2015-12 | |
| 113 | Paliwa gazowe - skroplone gazy węglowodorowe, LPG | Zawartość 1,3-butadienu Zakres (0,01 – 1,00) % (m/m) |
Metoda chromatografii gazowej z detekcją płomieniowo-jonizacyjną (GC-FID) | DIN 51619:2004-02 | |
| 114 | Paliwa gazowe - skroplone gazy węglowodorowe, LPG | Zawartość rozpuszczalnej pozostałości Zakres (20 – 100) mg/kg |
Metoda chromatografii gazowej z detekcją płomieniowo-jonizacyjną (GC-FID) | PN-EN 15470:2017-08 | |
| 115 | Paliwa gazowe - skroplone gazy węglowodorowe, LPG | Liczba oktanowa motorowa MON (z obliczeń) | PN-EN 589:2024-08 zał. B | ||
| 116 | Paliwa gazowe - skroplone gazy węglowodorowe, LPG | Gęstość w temperaturze 15 ºC (z obliczeń) | PN-EN ISO 8973:2000+A1:2020-10 | ||
| 117 | Paliwa gazowe - skroplone gazy węglowodorowe, LPG | Gęstość w temperaturze 15,6 ºC (z obliczeń) | PN-C-96008:1998 p. 4.4.9 | ||
| 118 | Paliwa gazowe - skroplone gazy węglowodorowe, LPG | Prężność par absolutna w temperaturach 40 ºC, 70 ºC (z obliczeń) | PN-C-96008:1998 p. 4.4.10 | ||
| 119 | Paliwa gazowe - skroplone gazy węglowodorowe, LPG | Prężność par w temperaturze -15 ºC (z obliczeń) | PN-C-96008:1998 p. 4.4.10 | ||
| 120 | Paliwa gazowe - skroplone gazy węglowodorowe, LPG | Prężność par względna oszacowana w temperaturze 20 ºC (z obliczeń) | PN-EN ISO 8973:2000+A1:2020-10 | PN-EN 589:2024-08 zał. C | ||
| 121 | Paliwa gazowe - skroplone gazy węglowodorowe, LPG | Prężność par, oszacowana w temperaturach: -10 ºC, -5 ºC, 0 ºC, 10 ºC, 37,8 ºC, 40 ºC, 50 ºC, 70 ºC (z obliczeń) | PN-EN ISO 8973:2000+A1:2020-10 | PN-EN 589:2024-08 zał. C | ||
| 122 | Paliwa gazowe - skroplone gazy węglowodorowe, LPG | Wartość opałowa (z obliczeń) | PN-C-96008:1998 p. 4.4.8 | ||
| 123 | Paliwa gazowe - skroplone gazy węglowodorowe, LPG | Temperatura, w której oszacowana względna prężność par jest nie mniejsza niż 150 kPa (z obliczeń) | PN-EN ISO 8973:2000+A1:2020-10 | PN-EN 589+A1:2022-07 zał. C | ||
| 124 | Paliwa gazowe - skroplone gazy węglowodorowe, LPG | Temperatura, w której oszacowana względna prężność par jest nie mniejsza niż 200 kPa (z obliczeń) | PN-EN ISO 8973:2000+A1:2020-10 | PN-EN 589:2024-08 zał. C | ||
Normy referencyjne (71)
ASTM D 1500-24
ASTM D 6667-21
DIN 51619:2004-02
ISO 2908:1974
PN-69/R-74016
PN-77/A-74041 p. 2.5.2
PN-80/G-04511
PN-80/G-04512+Az1:2002
PN-81/G-04513
PN-81/G-04518
PN-C-96008:1998 p. 4.4.10
PN-C-96008:1998 p. 4.4.4
PN-C-96008:1998 p. 4.4.5
PN-C-96008:1998 p. 4.4.8
PN-C-96008:1998 p. 4.4.9
PN-C-96008:1998 p.4.4.7
PN-EN 116:2015-09
PN-EN 12662-1:2024-11
PN-EN 13016-1:2024-11
PN-EN 14078:2026-05
PN-EN 14103:2020-06
PN-EN 14331:2026-01
PN-EN 15469:2009
PN-EN 15470:2017-08
PN-EN 16091:2023-01
PN-EN 18122:2023-05
PN-EN 18134-2:2024-10
PN-EN 18134-3:2023
PN-EN 228:2026-01 + Ap1:2026-02 Tablica NA1 i NA2
PN-EN 27941:2015-12
PN-EN 589+A1:2022-07 zał. C
PN-EN 589:2024-08 zał. A
PN-EN 589:2024-08 zał. B
PN-EN 589:2024-08 zał. C
PN-EN ISO 12185:2024-08
PN-EN ISO 12937:2005
PN-EN ISO 16948:2015-07
PN-EN ISO 16994:2016-10
PN-EN ISO 18123:2023-10
PN-EN ISO 18125:2017-07
PN-EN ISO 20483:2014-02
PN-EN ISO 20846:2020-03
PN-EN ISO 2160:2004
PN-EN ISO 2719:2026-06 Procedura A
PN-EN ISO 3093:2010
PN-EN ISO 3104:2024-01 Procedura A
PN-EN ISO 3405:2019-05
PN-EN ISO 4264:2018
PN-EN ISO 6251:2001
PN-EN ISO 6540:2021-08
PN-EN ISO 658:2004
PN-EN ISO 659:2010
PN-EN ISO 660:2021-03
PN-EN ISO 665:2020-09
PN-EN ISO 712-1:2025-03
PN-EN ISO 7971-3:2019-03
PN-EN ISO 8819:2000
PN-EN ISO 8973:2000+A1:2020-10
PN-G-04508:2020
PN-G-04516:1998
PN-G-04571:1998
PN-G-04584:2001
PN-G-04611:2020
PN-ISO 2207:2011
PN-ISO 3015:2019-06
PN-R-66149:1997
PN-R-66160:1991
PN-R-74013:2012
PN-R-74015:1994
PWL-01 Wydanie IV z dnia 20.02.2019 r.
PWL-23 wydanie 1 z 17.09.2024 r.