⛽ Zawartość FAME w oleju napędowym
Krótko: o co chodzi
Oznaczanie zawartości estrów metylowych kwasów tłuszczowych (FAME) w oleju napędowym i domowym oleju opałowym spektrometrią w średniej podczerwieni, przez pomiar absorbancji pasma estrów w pobliżu 1745 cm⁻¹. Badanie wykonuje się według normy PN-EN 14078:2014-06; Zakres A: ok. 0,05–3 % (V/V); kuweta ok. 0,5 mm (nie krótsza niż ok. 0,2 mm), najlepiej bez rozcieńczania (p. 7.3.1). Procedura obejmuje 5 kroków; stosuje się je m.in. do: Olej napędowy — zawartość FAME najwyżej 7,0 % (V/V) (Dz.U. 2024 poz. 1018, zał. nr 3 lp. 13), Domowy olej opałowy — zakres A, B albo C zależnie od zawartości FAME (rozdz. 1), Mieszaniny oleju napędowego z FAME do ok. 50 % (V/V) — zakres C (rozdz. 1).
W skrócie
- Norma: PN-EN 14078:2014-06
- Kategoria: Petrochemia
- Kroków procedury: 5
- Zakres A: ok. 0,05–3 % (V/V); kuweta ok. 0,5 mm (nie krótsza niż ok. 0,2 mm), najlepiej bez rozcieńczania (p. 7.3.1)
- Zakres B: ok. 3–20 % (V/V); kuweta ok. 0,1 mm, rozcieńczenie 1 : 5 (p. 7.3.2)
- Zakres C: ok. 20–50 % (V/V); kuweta ok. 0,05 mm z rozcieńczeniem 1 : 5 albo ok. 0,1 mm z rozcieńczeniem 1 : 10 (p. 7.3.3)
Przegląd
STATUS (stan na 30.10.2026). PN-EN 14078:2014-06 — wersja polska, opublikowana 12.10.2015, wprowadza EN 14078:2014 [IDT]; zastąpiła PN-EN 14078:2011. Norma WYCOFANA 25.05.2026 — zastąpiona przez PN-EN 14078:2026-05 (wersja angielska, opublikowana 25.05.2026), która wprowadza EN 14078:2025 [IDT]. Z wydania 2025 publicznie dostępne są tylko pierwsze strony (przedmowa, spis treści, zakres i powołania — w podglądzie słowackiej STN EN 14078:2026). Według przedmowy EN 14078:2025 wprowadza trzy istotne zmiany techniczne: poprawkę wyniku, gdy średnia masa cząsteczkowa FAME w próbce różni się od FAME użytego do kalibracji (p. 9.3, przykład w informacyjnym zał. B), dopuszczenie kuwet z oknami z ZnSe oraz rozcieńczanie objętościowe zamiast wagowego przy przygotowaniu próbki (p. 8.5). Zakres (rozdz. 1) obejmuje te same zakresy A, B i C co wydanie 2014; dopisano, że pomiar prowadzi się w kuwecie transmisyjnej. Dalszy opis opiera się na tekście EN 14078:2014 i podaje numerację punktów tego wydania (w wydaniu 2025 przebieg jest w rozdz. 8).
ZAKRES (rozdz. 1). Oznaczanie FAME w oleju napędowym albo domowym oleju opałowym spektrometrią w średniej podczerwieni, w trzech zakresach: A — od ok. 0,05 % do ok. 3 % (V/V), B — od ok. 3 % do ok. 20 % (V/V), C — od ok. 20 % do ok. 50 % (V/V). Wyższe zawartości można oznaczać po rozcieńczeniu, ale bez danych precyzji. Metodę sprawdzono dla FAME zgodnego z EN 14214; wiarygodne wyniki ilościowe uzyskuje się tylko wtedy, gdy próbka nie zawiera istotnych ilości innych estrów i związków karbonylowych absorbujących w obszarze pomiaru — w ich obecności wynik jest zawyżony. Do przeliczenia g/l na % (V/V) przyjmuje się stałą gęstość FAME 883,0 kg/m³ (w 15 °C).
ZASADA (rozdz. 3, p. 7.1–7.4). Rejestruje się widmo porcji próbki w średniej podczerwieni — w razie potrzeby po rozcieńczeniu średnim destylatem wolnym od FAME — i mierzy absorbancję w maksimum pasma estrów przy ok. (1745 ± 5) cm⁻¹. Kalibrację i obliczenia prowadzi się w gramach FAME na litr. W zakresie A mierzy się możliwie bez rozcieńczania, w kuwecie o długiej drodze optycznej (ok. 0,5 mm, nie krótszej niż ok. 0,2 mm); w zakresie B — kuweta ok. 0,1 mm i rozcieńczenie 1 : 5; w zakresie C — ok. 0,05 mm z rozcieńczeniem 1 : 5 albo ok. 0,1 mm z rozcieńczeniem 1 : 10. Każdą kuwetę kalibruje się osobno, a kalibrację i pomiar wykonuje w tej samej kuwecie o dokładnie wyznaczonej drodze optycznej.
PRZEPISY. Olej napędowy: zawartość FAME najwyżej 7,0 % (V/V) (Dz.U. 2024 poz. 1018, zał. nr 3 lp. 13).
CZEGO TU NIE PODAJEMY. Publicznie dostępny tekst wydania 2014 kończy się na obliczaniu funkcji kalibracyjnej (p. 7.4.3). Przygotowania próbki (p. 7.5), rejestracji widm (p. 7.6), wzorów obliczeń (rozdz. 8), zapisu wyniku (rozdz. 9), precyzji (rozdz. 10) ani tablicy A.1 z ustawieniami kalibracji i rozcieńczeń nie podajemy. Z wydania 2025 nie podajemy też sposobu poprawki z p. 9.3 ani przykładu z zał. B — tych części nie ma w podglądzie; wydanie 2025 powołuje normatywnie także EN 14103:2020 (oznaczanie zawartości estrów i estru metylowego kwasu linolenowego w FAME) i EN 14331 (wydzielanie i charakterystyka FAME z destylatów średnich metodą LC/GC).
Zasada metody
Widmo porcji próbki — w razie potrzeby rozcieńczonej średnim destylatem wolnym od FAME — rejestruje się w średniej podczerwieni w kuwecie o znanej drodze optycznej i mierzy absorbancję w maksimum pasma estrów przy ok. (1745 ± 5) cm⁻¹. Zawartość FAME oblicza się z liniowej funkcji kalibracyjnej wyznaczonej na roztworach o znanej zawartości FAME (w g/l), a wynik przelicza na % (V/V) przy stałej gęstości FAME 883,0 kg/m³ (rozdz. 3, p. 7.4).
Zastosowania
- Olej napędowy — zawartość FAME najwyżej 7,0 % (V/V) (Dz.U. 2024 poz. 1018, zał. nr 3 lp. 13)
- Domowy olej opałowy — zakres A, B albo C zależnie od zawartości FAME (rozdz. 1)
- Mieszaniny oleju napędowego z FAME do ok. 50 % (V/V) — zakres C (rozdz. 1)
Kluczowe parametry
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Zakres A | ok. 0,05–3 % (V/V); kuweta ok. 0,5 mm (nie krótsza niż ok. 0,2 mm), najlepiej bez rozcieńczania (p. 7.3.1) |
| Zakres B | ok. 3–20 % (V/V); kuweta ok. 0,1 mm, rozcieńczenie 1 : 5 (p. 7.3.2) |
| Zakres C | ok. 20–50 % (V/V); kuweta ok. 0,05 mm z rozcieńczeniem 1 : 5 albo ok. 0,1 mm z rozcieńczeniem 1 : 10 (p. 7.3.3) |
| Pasmo pomiarowe | maksimum pasma estrów przy ok. (1745 ± 5) cm⁻¹ (rozdz. 3) |
| Przeliczenie wyniku | z g/l na % (V/V) przy gęstości FAME 883,0 kg/m³ w 15 °C (rozdz. 3) |
| Wymaganie dla oleju napędowego | najwyżej 7,0 % (V/V) (Dz.U. 2024 poz. 1018) |
Norma
- Numer normy
- PN-EN 14078:2014-06
- Tytuł (PL)
- Ciekłe przetwory naftowe — Oznaczanie zawartości estrów metylowych kwasów tłuszczowych (FAME) w średnich destylatach — Metoda spektrometrii w podczerwieni
- Title (EN)
- Liquid petroleum products — Determination of fatty acid methyl ester (FAME) content in middle distillates — Infrared spectrometry method
Procedura krok po kroku
-
Pobranie i przechowanie próbki
Według EN ISO 3170 albo EN ISO 3171 oraz przepisów krajowych; próbki niebadane od razu przechowuje się szczelnie zamknięte, w chłodnym i ciemnym miejscu (rozdz. 6).
-
Wybór kuwety i zakresu
Drogę optyczną dobiera się tak, aby sygnał netto miał co najmniej dwa miejsca po przecinku i mieścił się w liniowym zakresie detektora: A — kuweta możliwie długa, najlepiej bez rozcieńczania; B — krótsza droga i rozcieńczenie; C — krótsza droga i większe rozcieńczenie (p. 7.1, 7.3).
-
Kalibracja
Dla wybranego zakresu sporządza się co najmniej pięć roztworów kalibracyjnych (najlepiej więcej), każdy osobno przez odważenie FAME do kolby miarowej i dopełnienie średnim destylatem wolnym od FAME, a sam destylat wolny od FAME służy jako próbka „zero”; roztworów nie sporządza się przez rozcieńczanie. Funkcję kalibracyjną wyznacza się regresją liniową skorygowanej absorbancji względem zawartości FAME w g/l — osobno dla każdej kuwety (p. 7.1, 7.4).
-
Czyszczenie kuwety
Po każdym pomiarze kuwetę starannie czyści się rozpuszczalnikiem albo płucze wielokrotnie destylatem wolnym od FAME; w trudnych przypadkach — dwa razy po 5 ml n-pentanu, raz 5 ml etanolu bezwodnego, raz 5 ml n-pentanu i osuszenie. Przy wątpliwości rejestruje się widmo próbki wolnej od FAME — nie może mieć sygnałów w pobliżu 1745 cm⁻¹ (p. 7.2).
-
Pomiar i wynik
Widmo próbki rejestruje się w tych samych warunkach co kalibrację, zawartość FAME oblicza z funkcji kalibracyjnej w g/l i przelicza na % (V/V) przy gęstości 883,0 kg/m³. Szczegóły przygotowania próbki, rejestracji widm i obliczeń są w częściach normy poza publicznie dostępnym tekstem (rozdz. 3, p. 7.5–8.2). W wydaniu 2025 rozcieńczenie przy przygotowaniu próbki jest objętościowe, a nie wagowe (p. 8.5), a wynik poprawia się, gdy FAME w próbce ma inną średnią masę cząsteczkową niż kalibracyjny (p. 9.3).
Wymagany sprzęt i aparatura
| Sprzęt | Przykład | Orientacyjna cena |
|---|---|---|
| Spektrometr podczerwieni | dyspersyjny albo interferometryczny, ok. 400–4000 cm⁻¹, liniowy w zakresie absorbancji 0,1–1,1, rozdzielczość co najmniej 4 cm⁻¹ (p. 5.1) | — |
| Kuwety | z KBr, NaCl albo CaF₂ (wydanie 2025 dopuszcza też okna z ZnSe — przedmowa), o drodze optycznej znanej z dokładnością do 0,01 mm; drogę kuwet wrażliwych na wodę sprawdza się częściej (p. 5.2, 7.1, 7.3) | — |
| Kolby miarowe i waga | do sporządzania roztworów kalibracyjnych przez odważanie FAME (p. 7.4.2) | — |
Odczynniki, podłoża i materiały eksploatacyjne
| Odczynnik | CAS | Szczegóły |
|---|---|---|
| FAME do kalibracji | — | zgodny z EN 14214; najlepiej o średniej masie cząsteczkowej zbliżonej do FAME w badanym produkcie — FAME o krótszych łańcuchach, oznaczany po kalibracji FAME o dłuższych łańcuchach, daje wyniki znacznie zawyżone, i odwrotnie (p. 4.1, 7.4.2); wydanie 2025 wprowadza poprawkę wyniku, gdy średnia masa cząsteczkowa FAME w próbce różni się od kalibracyjnego (p. 9.3) |
| Średni destylat wolny od FAME | — | rozpuszczalnik do rozcieńczeń i materiał odniesienia do widma tła; w zakresie A — destylat odpowiedni dla rodzaju próbki (olej napędowy albo domowy olej opałowy) (p. 4.2) |
| Rozpuszczalniki do czyszczenia kuwet | — | np. etanol, n-pentan albo cykloheksan; cykloheksanu nie używa się do kalibracji ani rozcieńczeń (p. 4.3, 7.2) |
Bezpieczeństwo i higiena pracy (BHP)
- Norma zastrzega, że jej stosowanie może wiązać się z niebezpiecznymi materiałami, czynnościami i sprzętem, a zasady BHP ustala użytkownik (ostrzeżenie w rozdz. 1)
- n-Pentan, etanol i cykloheksan są łatwopalne — według kart charakterystyki
- Kuwety z KBr i NaCl są wrażliwe na wodę — ich drogę optyczną sprawdza się częściej (p. 7.1)
Najczęstsze pytania
Jaka norma opisuje to badanie?
Badanie wykonuje się według normy PN-EN 14078:2014-06 — „Ciekłe przetwory naftowe — Oznaczanie zawartości estrów metylowych kwasów tłuszczowych (FAME) w średnich destylatach — Metoda spektrometrii w podczerwieni”. Tytuł angielski: „Liquid petroleum products — Determination of fatty acid methyl ester (FAME) content in middle distillates — Infrared spectrometry method”.
Na czym polega ta metoda?
Widmo porcji próbki — w razie potrzeby rozcieńczonej średnim destylatem wolnym od FAME — rejestruje się w średniej podczerwieni w kuwecie o znanej drodze optycznej i mierzy absorbancję w maksimum pasma estrów przy ok. (1745 ± 5) cm⁻¹.
Jaki jest zakres pomiarowy i dokładność?
Zakres A: ok. 0,05–3 % (V/V); kuweta ok. 0,5 mm (nie krótsza niż ok. 0,2 mm), najlepiej bez rozcieńczania (p. 7.3.1); Zakres B: ok. 3–20 % (V/V); kuweta ok. 0,1 mm, rozcieńczenie 1 : 5 (p. 7.3.2); Zakres C: ok. 20–50 % (V/V); kuweta ok. 0,05 mm z rozcieńczeniem 1 : 5 albo ok. 0,1 mm z rozcieńczeniem 1 : 10 (p. 7.3.3); Pasmo pomiarowe: maksimum pasma estrów przy ok. (1745 ± 5) cm⁻¹ (rozdz. 3).
Ile trwa wykonanie badania?
Procedura obejmuje 5 kroków. Norma nie podaje czasu trwania dla wszystkich etapów — decyduje procedura laboratorium.
Jaki sprzęt jest potrzebny?
Spektrometr podczerwieni, Kuwety, Kolby miarowe i waga.
Gdzie stosuje się to badanie?
Olej napędowy — zawartość FAME najwyżej 7,0 % (V/V) (Dz.U. 2024 poz. 1018, zał. nr 3 lp. 13); Domowy olej opałowy — zakres A, B albo C zależnie od zawartości FAME (rozdz. 1); Mieszaniny oleju napędowego z FAME do ok. 50 % (V/V) — zakres C (rozdz. 1).
Jakie środki ostrożności obowiązują?
Norma zastrzega, że jej stosowanie może wiązać się z niebezpiecznymi materiałami, czynnościami i sprzętem, a zasady BHP ustala użytkownik (ostrzeżenie w rozdz. 1); n-Pentan, etanol i cykloheksan są łatwopalne — według kart charakterystyki; Kuwety z KBr i NaCl są wrażliwe na wodę — ich drogę optyczną sprawdza się częściej (p. 7.1).
Które laboratorium wykona to badanie?
Badanie wykonują laboratoria akredytowane według ISO/IEC 17025. Na LabCoda wyszukasz je po numerze normy PN-EN 14078.